עסקים מומלצים בירכא

המומלצים

פתחו חיפוש מתקדם

מאכלים של העדה הדרוזית

מאכלים של העדה הדרוזית

העדה הדרוזית הינה בין העדות המיוחדות ביותר ויוצאות הדופן שניתן למצוא בישראל
מדינת ישראל מלאה בבני עדות ודתות שונות, אשר כל אחד מהם מביא משהו מיוחד לתרבות הישראלית. כאשר מדברים על עדות ייחודיות במדינת ישראל, לא ניתן שלא להזכיר את העדה הדרוזית. עדה זו, או יותר נכון להגיד דת, הינה דת אשר התפצלה מהזרם השיעי של האסלאם במאה ה11, ומאז שומרת על עצמה כעל דת סגורה אשר לא ניתן להצטרף אליה שלא באמצעות לידה. אחד הדברים הייחודים ביותר בעדה הדרוזית הינם המאכלים יוצאי הדופן של בני העדה, אשר רבים מגיעים ליישובים דרוזים רק בכדי לטעום מהם.

למאכלים של העדה הדרוזית כמה מאפיינים בולטים וברורים החוזרים על עצמם
הדרוזים נחשבו מאז ומעולם כאנשים פשוטים, וככאלה הם נהגו לעשות שימוש בחומרים אשר היו זמינים בסביבתם בכדי לעשות הכל, כולל להכין ארוחות. לאור האמור, מאכלים של העדה הדרוזית מתאפיינים לעיתים קרובות בחומרים אשר מקורם באדמת ההתיישבות הדרוזית- דגנים, ירקות, פירות, ירק, עשבי בר, שמן זית ועוד, וכן נעשה שימוש נרחב למדי בתוצרי צאן כגון בשר צאן וחלב על סוגיו השונים. מאפיינים אלו יצרו קו מאכלים ברור למדי המייחד את המאכלים של העדה הדרוזית ממאכלי עדות אחרות. כמו כן, הדרוזים עושים שימוש בפיתות דקות, אשר נוהגים כיום לאפות במקום, ובתבלינים רבים אשר מקורם גם כן מהסביבה בה הם גרים.

את המאכלים של העדה הדרוזית ניתן לחלק לכמה קטגוריות:
מאכלים צמחוניים:
מאכלים דרוזים צמחוניים הינם בעצם כלל המאכלים העשויים מהצמחים בהם עושים שימוש הדרוזים בבישולם הייחודי. מאכלים אלו מגוונים ביותר, ומגיעים לעיתים קרובות בתור תוספות לארוחה גדולה יותר. במאכלים מסוג זה אנו רואים שימוש בעלים וצמחים מסוגים שונים, כגון עכוב, עלת, קרת אלעין ועוד, בתור בסיס לתבשילים וממולאים שונים, כאשר הסלט החי שכולנו מכירים פחות נפוץ לשימוש בעדה.

מאכלים בשריים: מאכלים בשריים מהווים את עיקר המאכלים של העדה הדרוזית, כאשר ישנו שימוש בבשר לא רק בתור מנה עיקרית, אלא גם בתור מילוי למנות אחרות או תוספת למנות שונות. אנו רואים בעיקר שימוש בבשר צאן, ופחות בבשר בקר, וזאת בשל ההיסטוריה של הדרוזים כמגדלי צאן אשר הביאו את מזונם מסביבתם המידית.

מאכלי בורגול: בורגול הינו סוג של דגן אשר מיוצר בעצם מחיטה, והוא נפוץ ביותר לשימוש באזורים בהם מתגוררים הדרוזים. את הבורגול, אשר יש לשלוק בצורה מסוימת בכדי שניתן יהיה להשתמש בו, הפכו הדרוזים לחומר בסיס להכנת מאכלים רבים אשר רובנו מכירים- קובה, מג'דרה, תבולה ועוד. המאפיין העיקרי של מאכלים אלו הינו שלא נעשה שימוש בבורגול לבדו, אלא תמיד בצירוף של חומרים אחרים, לרוב בשר.

מאכלי אורז: השימוש באורז בתור חומר גלם למאכלים בעדה הדרוזית מתבצע בצורה שונה במקצת מאשר בחומרים אחרים, כאשר לרוב נראה את האורז משמש כחומר מילוי למגוון דברים אחרים כגון ירקות, עופות וכדומה. למרות האמור, ישנם כמה תבשילים בהם האורז הינו עיקר המנה, ובהם נראה לעיתים קרובות גם שימוש נרחב למדי בתבלינים.

את המאכלים הדרוזים השונים ניתן להשיג בכפרי הדרוזים ברחבי הארץ

אנשים רבים נוהגים לנסוע לכפרים דרוזים בכדי ליהנות מתרבותם הכוללת כמובן ביקור באחת המסעדות המציעות מאכלים דרוזיים מסורתיים. מלבד המאכלים הללו, ישנם מאכלים מוכרים יותר אשר ניתן להשיג בכל מקום בארץ, למשל חומוס עם פול ולבנה, אשר גם הם נמצאים בשימוש נרחב למדי בעדה הדרוזית ומאפיינים את המטבח שלה.