עסקים מומלצים בירכא

המומלצים

פתחו חיפוש מתקדם

בית התפילה הדרוזי

בית התפילה הדרוזי

הדת הדרוזית הינה בין הדתות הייחודיות ביותר בכל הנוגע לשמירה על המסורת
הדת הדרוזית הינה דת אשר התפתחה מזרם השיעה של האסלם בתחילת המאה ה11. כבר עם הקמתה הפכה הדת הדרוזית לשמרנית למדי, כאשר רק בשני העשורים הראשונים להיווצרותה ניתן היה להצטרף אליה, אולם לאחר מכן כבר לא אפשרו זאת, וניתן היה להיות דרוזים רק אם נולדים כאלו. מאז ועד היום, שמרו הדרוזים על דתם בצורה טובה למדי, כאשר רוב בני העדה מקיימים את הטקסים הדתיים השונים ברמות מסוימות, ורובם המוחלט אינו מתחתן מחוץ לדת או עוזב את הדת לכל אורח חייו.

בשל השמרנות הדתית הרבה, לבית התפילה הדרוזי חשיבות גודלה באורח החיים של בני העדה
בית התפילה הדרוזי מקבל חשיבות רבה בקרב בני העדה, וזאת משום שכאמור, רובם ממשיכים לנהל אורח חיים דתי-מסורתי עד היום, אשר כולל בין היתר הגעה לבית התפילה מספר פעמים ביום. לבית התפילה מבנה מוגדר ביותר וכן התנהלות אשר נשמרת בכלל בתי התפילה הדרוזיים בעולם, כך שקל ביותר לזהות אותם ודרוזים המגיעים ממקומות שונים יכולים להשתלב בקלות בנעשה בבית התפילה בשל השמירה האדוקה על קיום מצוות בצורה מסוימת, כמו גם את מצוות התפילה. באופן כללי, כלל חברי הדת יכולים להגיע לבית התפילה, אולם כאלו אשר עזבו את הדת מגיעים מסיבה אשר נסביר בהמשך.

ראשית, את בית התפילה יש למקם באזור ייחודי אשר אינו נפוץ בקרב דתות אחרות
בית התפילה הדרוזי, אשר מכונה הח'לווה (בית התבודדות), ממוקם בדרך כלל באזור מרוחק מהכפר. מיקומו של בית התפילה, אשר היינו מצפים שיהיה מרכז החיים בכפר, במיקום מרוחק זה נובע משתי סיבות- ראשית, בני העדה מעוניינים לשמור על הסודיות בנוגע לכל המתרחש בבית התפילה. שנית, בעזרת מיקום מרוחק זה פשוט יותר לשמור על בית התפילה, וגם אם קורה אסון בכפר, בית התפילה נשאר בטוח ומרוחק. מיקום זה הוכיח את עצמו כיעיל ביותר בעבר כאשר כפרים שונים הותקפו, בין אם על ידי בני דתות אחרות ובין אם על ידי חמולות של כפרים אחרים.

לבית התפילה הדרוזי מבנה טיפוסי מוגדר אשר חוזר על עצמו בבתי תפילה בכל העולם
מלבד מיקומו המרוחק, אנו רואים מאפייני בנייה שונים אשר חוזרים על עצמם בבתי תפילה דרוזים. ראשית, מבחוץ, בית התפילה נראה פשוט למדי, וקל להתבלבל בינו לבית בית מגורים, כאשר רוב בתי התפילה יהיו צבועים בלבן או ירקרק. מאפיין נוסף של בית התפילה הדרוזי הינו הפשוט הפנימית שלו, כאשר בבתי תפילה דרוזים לא תוכלו למצוא קישוטים, כפי שנהוג בבתי תפילה אחרים, אלא רק ארונות פשוטים עליהם מוצבים כתבי הדת, וכן שטיחים או מחצלות המכסים את הרצפה ועליהם נוהגים המתפללים לבצע טקסים דתיים שונים. עיצוב פשוט זה נועד בכדי לאפשר למתפללים להתרכז בתפילה, ובכדי שלא להסיח את דעתם במהלכה.

אנו רואים שני סוגי אזרחים אשר מקבלים מעמד שונה בבית התפילה
בבית התפילה הדרוזי, בדומה לבתי תפילה יהודיים, נוכל למצוא עזרת נשים, אשר מופרדת מעזרת הגברים באמצעות וילון או בד אחר, אשר לרוב נצבעים בצבעי הדגל הדרוזי. כמו כן, הנשים מחויבות לכסות את רגליהן בזמן הישיבה בבית התפילה, וכל זאת בכדי שלא להסיח את דעתם של המתפללים. מלבד הנשים, אשר מקבלות מעמד שונה בבית התפילה, גם כאלו אשר עזבו את הדת או ביצעו מעשה אסור וחמור מקבלים מעמד שונה, והם מגיעים לבית התפילה רק בכדי להתנצל בפני הקהל ולנסות לקבל את סליחתם בכדי לחזור לדת.